Święta to okres, kiedy spożywamy znacznie większą ilość jedzenia niż normalnie. Zwłaszcza w święta Wielkanocne, kiedy to nasze śniadanie przewyższa dzienną porcję kalorii dla dorosłego człowieka. Powszechnie jednak wiadomo, że co za dużo to nie zdrowo. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób przygotować posiłki, by były one nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Choć święta Wielkanocne są raz w roku, to warto podjąć wysiłek, by nie przytyć i nie czuć się zmęczonym i pozbawionym energii.
Czy zdrowe potrawy na Wielkanoc są zdrowe?
Zdrowe potrawy na Wielkanoc wcale nie są takie trudne do przygotowania. Należy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach żywienia, a pomysły same będą nam przychodzić do głowy. W te wiosenne święta zwykle zajadamy się jajkami w różnych postaciach, żurkiem oraz białą kiełbasą i chrzanem. Dokładajmy do tego jedynie chude wędliny oraz mięsa najlepiej pieczone albo duszone, w lżejszej postaci. Do tego duża ilość surówek czy świeżych warzyw, jak popularna w Polsce rzeżucha.
Według badań najwięcej jemy w trakcie śniadania wielkanocnego. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, jednak rzutuje na nasze dalsze samopoczucie. Jeśli będzie zbyt ciężkie sprawi, że świąteczne dni spędzimy w fotelu przed telewizorem i nie będziemy mieli siły i ochoty się ruszać. A przecież ten czas ma być okresem relaksu i odpoczynku od wiecznego zabiegania, a nie przejedzenia. Żołądek napełniajmy więc powoli, zaczynając od dań, które najbardziej nam smakują. Niech na talerzu znajdują się małe porcje, a do nich najlepiej dodajmy coś, co pomoże nam w ich trawieniu, np. ćwikła z chrzanem. Pijmy dużo wody, do ciężkostrawnych posiłków możemy dodać lampkę wina. A na sam koniec dnia zaparzmy sobie zielonej herbaty albo mięty, która pozytywnie wpłynie na żołądek i pozwoli mu się po ciężkim dniu uspokoić.
Jakie posiłki przygotować na Wielkanoc?
Smacznym posiłkiem wielkanocnym, a do tego bardzo zdrowym będzie żurek na białek kiełbasie. Dla ułatwienia sam zakwas kupić możemy w sklepie, trzeba jednak uważać, by nie zawierał w sobie żadnych konserwantów czy ulepszaczy smaku. Do tego wysokiej jakości biała kiełbasa, jajka ugotowane na twardo, kilka ziemniaczków i przyprawy. Niektórzy podają tą zupę również z marchewką. To idealne połączenie smaku i zdrowia. W dodatku jest syty i można przygotować go odpowiednio wcześniej na święta dla całej rodziny.
Z samych jajek również można wyczarować coś innego. Najprościej będzie przygotować jajka faszerowane, które przepięknie wyglądać będą na wielkanocnym stole. Jak je zrobić? Ugotuj jajka na twardo i przekrój na pół. Następnie należy wydrążyć żółtko i w osobnym pojemniku zabrać się za stworzenie farszu. Potrzebne będą pomidory, posiekana cebula, trochę papryki oraz szynki, a także jogurtu naturalnego, który pomoże w połączeniu wszystkich składników. Wszystko doprawiamy solą i pieprzem według uznania. W miejsce żółtka nakładamy farsz. W taki sposób możemy już nasze faszerowane jajka podawać.
Nawet ciasta, takie jak babka wielkanocna czy mazurek, możemy przygotować w bardziej dietetycznej wersji. Wystarczy tylko ograniczyć w nich cukier albo zastąpić go stewią albo słodzikiem.