Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak będzie wyglądało moje dziecko?

17 lutego 2022 jak będzie wyglądało moje dziecko


Jak będzie wyglądało moje dziecko? To pytanie, które bardzo często zadają sobie przyszli rodzice. Oczekując na narodziny maluszka, zastanawiają się, jaki będzie miał kolor oczu czy włosów, próbują przewidzieć wzrost dorosłego dziecka. Czy można przewidzieć, jaki będzie rezultat genetycznej loterii?

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Po kim dziecko odziedziczy kolor oczu i włosów?
  • Będzie bardziej podobne do mamy czy do taty?
  • Czy można wiedzieć jak będzie wyglądało dziecko?

Po kim dziecko odziedziczy kolor oczu i włosów

Zielone oczy po mamie czy brązowe po tacie? A może niebieskie po dziadku? Barwa tęczówki to jedna z tych kwestii, która szczególnie intryguje przyszłych rodziców. Co ciekawe, kolor oczu w dużej mierze da się przewidzieć. Niektóre geny są bowiem silniejsze – mowa wtedy o genach dominujących – niż inne: recesywne. W przypadku koloru oczy, genem dominującym są oczy ciemne. Jeśli tata ma oczy brązowe i posiada dwa geny dominujące, dziecko będzie miało oczy brązowe. Jeśli tata ma brązowe oczy, ale posiada też gen recesywny, odpowiedzialny za zielone oczy, dziecko ma szansę odziedziczyć kolor oczu mamy. Co ciekawe, nawet jeśli oboje rodzice mają oczy brązowe, ale skrywają recesywne geny, maluch może mieć jasne oczy – po którymś z dziadków lub babć. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o kolor włosów. Genem dominującym są ciemne odcienie, recesywnym – blond i rude. Jeśli rodzice mają jasne włosy, dziecko także będzie takie miało – może się jednak zdarzyć, że blondynom urodzi się maluszek z rudą czuprynką. Najtrudniej przewidzieć kolor włosów, jeśli jeden lub oboje rodziców mają ciemne włosy. Ciemnowłosa osoba może skrywać gen recesywny i wtedy dziecko urodzi się z jasnymi włosami.

Bardziej podobne do mamy czy taty?

Co z pozostałymi cechami wyglądu? Jeśli chodzi o kształt nosa czy karnacje, obowiązują podobne zasady. Dominujące są geny odpowiadające za kręcone włosy, długie rzęsy, pełne wargi, cienki nos i duże oczy. Geny recesywne to z kolei proste włosy, krótkie rzęsy, cienkie wargi, szeroki nos i małe oczy. Trzeba mieć oboje rodziców z genem recesywnym, by odziedziczyć również: piegi, przyrośnięte płatki uszu, leworęczność albo… żeby podczas składania rąk układać prawego kciuka na lewym, a nie na odwrót.
A jak przewidzieć wzrost albo posturę dorosłego potomka? Istnieją kalkulatory, które pozwalają określić przybliżony wzrost dziecka w dorosłości. Im więcej wyższych krewnych, tym większe szanse, że dziecko im dorówna albo nawet ich przerośnie. Co ciekawe, w genach zapisane są tylko pewne predyspozycje, co do wzrostu czy wagi – o ich ujawnieniu się w dużej mierze decyduje także środowisko. Aby dziecko mogło osiągnąć maksymalny wzrost, potrzebuje prawidłowo zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i snu. To, że odziedziczy pewną skłonność do tycia, nie oznaczy, że musi mieć nadwagę – wystarczy zadbać o zdrowe odżywianie się i regularny ruch.

Czy można wiedzieć jak będzie wyglądało dziecko?

Choć nie można z całą pewnością stwierdzić, czy maluch odziedziczy nos po mamie czy tacie, niektóre cechy można przewidzieć dzięki coraz szerszej wiedzy z zakresu genetyki. Zdjęcie usg nie pokaże jak dziecko będzie wyglądało, ale można domyślać się z niego po kim może mieć nosek.

Podsumowując często rodzice chcieliby wiedzieć jak będzie wyglądało ich dziecko. Jednak dziecko będzie się zmieniało cały czas i może być podobne do jednego rodzica albo mieszanką obu.

zperspektywymamy.pl

Redakcja mamine.pl

Redakcja "Mamine" to polski portal internetowy, który skupia się na tematach związanych z lifestylem, macierzyństwem, dziećmi, zdrowiem, dietą, urodą oraz modą dla kobiet. Portal ten adresowany jest głównie do mam, przyszłych mam oraz wszystkich kobiet zainteresowanych prowadzeniem zdrowego i aktywnego życia oraz dbaniem o siebie i swoją rodzinę. Redakcja "Mamine" dostarcza czytelnikom praktyczne porady, ciekawe artykuły oraz inspiracje z zakresu opieki nad dziećmi, zdrowego odżywiania, pielęgnacji urody oraz aktualnych trendów w modzie. Jej celem jest wspieranie kobiet w codziennych wyzwaniach związanych z macierzyństwem i życiem rodzinnym oraz promowanie zdrowego stylu życia i pozytywnego podejścia do siebie i otoczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kolonie dla dzieci
aranżacja pokoju dziecka
zdrowie dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowie dzieci