Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Rozwód a separacja – na co się zdecydować

22 marca 2022 Rozwód a separacja

Zakończenie związku nigdy nie jest łatwe. Jeśli partnerów, poza wspólną przeszłością, łączy też ślub, do trudnych emocji dołączają problemy natury prawnej. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć, jest wybór między separacją, a rozwodem. Czym różnią się oba rozwiązania? Które z nich w danym przypadku będzie lepsze? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w nowym wpisie.

Rozwód a separacja – różnice i podobieństwa

Rozwody i separacje łączy to, że oba są orzekane w razie całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego. W przypadku rozwodu, rozpad ten musi jednak być trwały. Ta fundamentalna różnica pociąga za sobą inne. Dotyczą one:

  • dalszej ważności małżeństwa: separacja jest odwracalna – w przeciwieństwie do rozwodu. Jeśli po nim partnerzy podejmą decyzję o powrocie, mogą jedynie zawrzeć kolejne małżeństwo;
  • nazwisk współmałżonków: po orzeczeniu separacji, małżonkowie nie mogą wrócić do swoich poprzednich nazwisk. Jest to możliwe po rozwodzie (w tym celu należy złożyć wniosek w USC w terminie 90 dni od uprawomocnienia wyroku);
  • możliwości zawarcia drugiego małżeństwa: daje ją tylko rozwód;
  • obowiązku pomocy: w przypadku separacji, małżonkowie nadal mają względem siebie obowiązek wzajemnej pomocy. Ustaje on jednak po orzeczeniu rozwodu.

W obu sytuacjach partnerzy będą mieli do czynienia z tymi samymi konsekwencjami, jeśli chodzi o kwestie finansowe oraz opiekę nad dziećmi. Rozpad pożycia oznacza ustanie wspólnoty majątkowej. To ma wpływ np. na brak możliwości dziedziczenia. Zachodzi też konieczność uregulowania zasad opieki nad dziećmi i ustanowienia obowiązku alimentacyjnego. Bez względu na to, które wyjście wybiorą małżonkowie, niezbędna będzie również pomoc świadczona przez adwokata rozwodowego.

Separacja. Kiedy powinniśmy się o nią ubiegać?

Odwracalność separacji czyni z niej odpowiednie rozwiązanie dla par, które mają podstawę sądzić, że rozpad pożycia nie jest jeszcze trwały. Nie bez znaczenia jest też fakt, że do jej orzeczenia nie jest niezbędna zgoda obu małżonków (partner nieponoszący odpowiedzialności za rozstanie może jej nie wyrazić). Poza tym separacja będzie jedynym wyjściem, jeśli sąd nie wyrazi zgody na rozwój. Tak może stać się, kiedy stwierdzi zagrożenie dla dobra małoletnich dzieci lub sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.

Kiedy należy złożyć pozew rozwodowy?

Jeżeli nie zachodzą żadne przesłanki przeciwko rozwodowi, a małżonkowie nie widzą szansy na uratowanie związku, ten może być jedynym słusznym rozwiązaniem. Będzie on niezbędny także, jeśli partnerzy (lub jeden z nich) zamierzają wstąpić w nowe związki. Więcej na temat spraw rozwodowych oraz konsekwencji, jakie orzeczenie sądu ma dla obu stron, można dowiedzieć się z bloga kancelarii adwokackiej Laskowska.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mamine.pl

Redakcja "Mamine" to polski portal internetowy, który skupia się na tematach związanych z lifestylem, macierzyństwem, dziećmi, zdrowiem, dietą, urodą oraz modą dla kobiet. Portal ten adresowany jest głównie do mam, przyszłych mam oraz wszystkich kobiet zainteresowanych prowadzeniem zdrowego i aktywnego życia oraz dbaniem o siebie i swoją rodzinę. Redakcja "Mamine" dostarcza czytelnikom praktyczne porady, ciekawe artykuły oraz inspiracje z zakresu opieki nad dziećmi, zdrowego odżywiania, pielęgnacji urody oraz aktualnych trendów w modzie. Jej celem jest wspieranie kobiet w codziennych wyzwaniach związanych z macierzyństwem i życiem rodzinnym oraz promowanie zdrowego stylu życia i pozytywnego podejścia do siebie i otoczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nauka dziecka
Przewijak twardy dla dziecka
obozy gamingowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

obozy gamingowe