Dyskusje na temat tego, jak dbać o zdrowie dzieci, często ograniczają się do analizowania tego, jak ważne może okazać się wyrabianie w nich korzystnych nawyków żywieniowych. Choć jednak jest to ważny aspekt, nie oznacza to wcale, że jest też jedynym, jaki zasługuje na poruszenie. O czym jeszcze powinniśmy więc pamiętać, jeśli zależy nam na zdrowiu dzieci i młodzieży?
Czego dowiemy się z artykułu?
- Po pierwsze – doceń wagę odpoczynku;
- Po drugie – promuj aktywność fizyczną;
- Po trzecie – dbaj o sprawność umysłu
Po pierwsze – doceń wagę odpoczynku
Jednym z ważniejszych elementów życia dziecka jest sen, wskazane jest więc poświęcenie uwagi zarówno jego długości, jak i jakości. Dla nikogo nie jest tajemnicą to, że maluchy powinny spać więcej niż osoby dorosłe, rodzice często zapominają jednak, że dla zdrowia dziecka ważne jest także to, aby sen był spokojny, wolny od zakłóceń przez czynniki zewnętrzne. Jednym z częstych błędów jest kładzenie dziecka spać w pomieszczeniu z włączonym telewizorem. W pewnym momencie maluch rzeczywiście opanuje sztukę zasypiania w tak niekorzystnych warunkach, jego organizm jednak nie będzie mógł w nich korzystać z dobroczynnej mocy snu. Jego niska jakość zacznie odbijać się na dziecku.
Po drugie – promuj aktywność fizyczną
Jeśli dziecko jest zdrowe, z samej swojej natury jest też dość ruchliwe, żywe i aktywne. Nic więc dziwnego, że nieustannie poszukuje zajęcia i chce się bawić. Nie da się jednak ukryć, że dziś w domu czeka na niego znacznie więcej atrakcji niż wtedy, gdy sami byliśmy w jego wieku. Jednym z ważniejszych zadań spoczywających na barkach rodziców jest więc dbanie o to, aby aktywność fizyczna była czymś naturalnym i miała miejsce każdego dnia, a nie jedynie od święta, gdy pojawiają się jakieś szczególne okoliczności. Regularne ćwiczenia poprawiają mineralizację kości, zmniejszają tkankę tłuszczową i hartują organizm. Mogą być też znakomitym pomysłem na wspólne spędzanie czasu.
Po trzecie – dbaj o sprawność umysłową
Dzieci zdrowe to także te, które mają idealne warunki do rozwoju intelektualnego. Okazuje się przy tym, że ich stworzenie nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać niektórym dorosłym. Maluch najlepiej rozwija się umysłowo wtedy, gdy sam podejmuje wybory. Rodzic powinien pokazywać mu różne formy aktywności, jeśli jednak zacznie ukierunkowywać malucha na konkretne rozwiązania – popełni błąd, którego dość szybko zacznie żałować. Dostosowywanie potrzeb dziecka do potrzeb rodzica jest błędem, który popełnia wiele osób. To także jeden z tych błędów, które zwykle nie mają nic wspólnego ze złą wolą. Nadal są to jednak poważne potknięcia, które nie wpłyną korzystnie na zdrowie dziecka.
Podsumowując wszystkie te kroki przyczynią się do zdrowia dziecka. Należy pamiętać o dbaniu o sprawność umysłową i fizyczną dziecka, nie zapominać o jego regeneracji.