Glinki kosmetyczne to prawdziwe bogactwo składników odżywczych, wygładzających i poprawiających jakość skóry. Jednakże różnią się one między sobą właściwościami i nie każda będzie nadawała się do każdego rodzaju cery. Dowiedz się, jak stosować glinki do twarzy i które rodzaje sprawdzą się do potrzeb twojej skóry.
Czym są glinki kosmetyczne?
Glinki kosmetyczne zalicza się do minerałów ilastych. Zwrócono na nie uwagę, ponieważ mają działanie bakteriobójcze i wspaniale dbają o zdrowie i wygląd skóry. Glinki pomagają usunąć nadmiar sebum, przyciągają do siebie substancje toksyczne, dzięki czemu biorą udział w detoksykacji skóry i nadają jej odpowiedni odczyn pH. Dlatego najczęściej stosuje się je w pielęgnacji cery tłustej, jednakże są zasobne w różne składniki odżywcze, które wspaniale działają na skórę. Glinki do twarzy zawierają znaczne ilości gojącego krzemu, magnezu, potasu, żelaza, wapnia, cynku, miedzi i fosforu.
Glinki kosmetyczne są składnikiem wielu preparatów pielęgnacyjnych. Używa się ich do przygotowaniu środków do kąpieli, szamponów i mleczek, jednakże najbardziej znane są w postaci masek do twarzy. Mają wiele zalet, a ponieważ są wszechstronne i hipoalergiczne, może używać ich po prostu każdy.
Rodzaje glinek kosmetycznych
Wyróżnia się wiele rodzajów glinek kosmetycznych. Niektóre z nich są odpowiednie do cery tłustej, inne do problematycznej, jeszcze inne do suchej i wrażliwej. Najpopularniejsza zdecydowanie jest glinka zielona, wydobywana ze skład krzemionkowo-aluminiowych we Francji. Jest tak powszechna ze względu na bogaty skład: 20 różnych soli mineralnych, w tym krzem, magnez i kobalt. Jej zadaniem jest zmniejszenie rozwoju bakterii fermentacyjnych, ma działanie dezynfekujące, dlatego dobrze sprawdza się w leczeniu trądziku pospolitego i ropiejących zmian skórnych.
Kolejny często stosowany rodzaj glinki do twarzy to glinka czerwona, której zadaniem jest z jednej strony oczyszczenie skóry, a z drugiej wzmocnienie i uszczelnienie naczynek krwionośnych. Do tego glinka czerwona poprawia koloryt cery i zamyka rozszerzone pory. Używa się jej do kojenia cery naczynkowej, wrażliwej i skłonnej do pojawiania się zaczerwienień.
Glinka biała bywa nazywana także glinką chińską lub porcelanową. Ona także jest pozyskiwana ze skał w Pakistanie, Brazylii i Francji. Glinka jest bogata w kaolinit. Jest bardzo łagodna i wspaniale sprawdza się do pielęgnacji cery wrażliwej. Ma działanie łagodzące, dlatego dodaje się ją do zasypek i pudrów, a także do kremów i maseczek kojących cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień.
Odmianą glinki białej jest glinka jordańska. Wydobywa się ją u brzegów Morza Martwego. To miejsce słynie z bogactwa składników zbawiennych dla urody. Glinka jordańska na twarz stosowana jest w przypadku cery tłustej, ponieważ ma działanie ściągające i silnie oczyszczające. Normalizuje wydzielanie sebum, dlatego może być naprawdę pomocna.
Stosowanie glinek na co dzień może naprawdę zadziałać. Jeśli dobierzesz produkt odpowiedni do swojej cery, z pewnością od razu zauważysz efekty. Warto ją stosować co najmniej raz w tygodniu.