Kobiety w ciąży nie muszą całkowicie rezygnować z treningu. Jest on nawet wskazany, zwłaszcza jeśli do tej pory regularnie go wykonywały. Dla organizmu większym szokiem może być nagłe zaprzestanie aktywności fizycznej. A w ciąży zdecydowanie warto się ruszać. Trzeba robić to po prostu z głową i przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jak ćwiczyć na siłowni w ciąży? Dowiesz się z tego artykułu.
Agenda:
- Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu
- Ogranicz kilogramy
Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu
Każdy trening w ciąży, nawet rozciąganie czy zajęcia fitness, musi zostać poprzedzony porządną rozgrzewką. Kilkuminutowy bieg na bieżni na pewno tutaj nie wystarczy. Od niego należy rozpocząć rozgrzewkę, ale zaraz po nim trzeba przejść do rozgrzewania konkretnych partii ciała, jakimi będzie się pracować – można wykonać tutaj krążenia ramion, krążenia bioder czy delikatne dynamiczne rozciąganie. A co dalej? Następnie należy już przejść do właściwego treningu.
Ogranicz kilogramy
Wbrew pozorom można go wykonywać z obciążeniem, tyle że nie należy z nim przesadzać. Jeżeli do tej pory kobieta w ciąży robiła przysiady ze sztangą, na którą nakładała dodatkowe pięćdziesiąt kilogramów, teraz powinna ograniczyć się do dwudziestu kilogramów, by ćwiczenie było bezpieczniejsze dla niej i jej dziecka. W ramach rekompensaty warto natomiast zastosować większą ilość powtórzeń. Mniejszym ciężarem łatwiej można będzie zrealizować ten cel, a i mięśnie otrzymają odpowiedni bodziec do tego, by dalej wzrastać.
Istnieją też oczywiście specjalne zajęcia fitness kierowane do kobiet w ciąży. To właśnie z nich powinny skorzystać panie, które nie czują się zbyt pewnie i boją się ćwiczyć na własną rękę. Warto również zgłosić się do trenera.
Jak ćwiczyć na siłowni w ciąży? Podsumowanie
Będąc w ciąży nie musisz rezygnować z ćwiczeń na siłowni, lekko je zmodyfikuj. Skup się na odpowiedniej rozgrzewce i trzymaj się mniejszego obciążenia. Jeśli nie jesteś pewna, udaj się do trenera czy specjalisty.