Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak wspierać dziecko w chorobie nowotworowej?

20 lipca 2024 Jak wspierać dziecko w chorobie nowotworowej


Choroba nowotworowa dziecka to trudne wydarzenie, które dotyka nas jak grom z jasnego nieba. Jako rodzice czujemy się wtedy często bezsilni, a nawet zrozpaczeni. Tymczasem musimy pamiętać, że w takich sytuacjach kluczowe jest wsparcie dziecka, ale też umiejętne przejście tej trudnej i wymagającej drogi.

Czego potrzebują dzieci chore na raka?

Dziecko chore na raka, jak każdy inny pacjent onkologiczny, potrzebuje rzetelnej i kompleksowej opieki lekarskiej na każdym etapie choroby. I to jest niezaprzeczalny fakt. Niemniej, równolegle z ową empiryczną przestrzenią medyczną, w młodym człowieku funkcjonuje płaszczyzna psychologiczna, która – oprócz oczywistego buntu – potrzebuje realnego wsparcia. Obecność przy dziecku, w miarę normalny tryb życia, a także zajęcia dopasowane do stanu małego pacjenta są odpowiedzią na pytanie, jak wspierać maluchy, które przechodzą prawdopodobnie najważniejszy i najtrudniejszy etap w życiu.

Jak wspierać małych, onkologicznych pacjentów?

Niezależnie od etapu choroby, psychologiczne wsparcie dziecka chorego na raka powinno odbywać się dwutorowo.

  1. Poprzez stałe, naturalne wsparcie ze strony rodziców, którzy przecież nadal są najbliższymi ludźmi dla młodego pacjenta. Ich obowiązkiem jest zapewnienie dziecku tego, czego najbardziej ono oczekuje, a więc naturalnego (w miarę możliwości) trybu życia. Dzieci chore na białaczkę lub inne ciężkie choroby, często nie chcą, aby uwaga skupiała się wyłącznie na ich cierpieniu.

  2. Poprzez wsparcie ze strony zewnętrznych fundacji, takich jak np. Urtica Dzieciom. Ich działalność polega przede wszystkim na skupianiu uwagi dziecka (i opiekuna) na innych aspektach życia i odnajdywaniu w tym wielkim trudzie radości z bycia razem.

Jak fundacja realizuje swoje cele na rzecz dzieci chorych na raka?

Wsparcie, o którym mowa, może być bardzo złożone i de facto zależy od stanu dziecka. Może ono mieć formę kilkudniowych turnusów wypoczynkowych dla dzieci i ich najbliższych, a także zajęć aktywizujących w określonych przestrzeniach artystycznych. Fundacja dla chorych dzieci organizuje również zajęcia psychologiczne dla opiekunów, w trakcie których uczą się oni, jak na nowo odkryć relację z dzieckiem chorym na raka i jak realnie ulżyć mu w cierpieniu, chociażby wyłącznie na poziomie psychologicznym.

Reasumując, jak powszechnie wiadomo – nowotwór nie wybiera. Niemniej każdy chory, a zwłaszcza dziecko, ma prawo do rzetelnego wsparcia psychologicznego i zwrócenia uwagi na inne aspekty życia niż te, które są związane z chorobą.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mamine.pl

Redakcja "Mamine" to polski portal internetowy, który skupia się na tematach związanych z lifestylem, macierzyństwem, dziećmi, zdrowiem, dietą, urodą oraz modą dla kobiet. Portal ten adresowany jest głównie do mam, przyszłych mam oraz wszystkich kobiet zainteresowanych prowadzeniem zdrowego i aktywnego życia oraz dbaniem o siebie i swoją rodzinę. Redakcja "Mamine" dostarcza czytelnikom praktyczne porady, ciekawe artykuły oraz inspiracje z zakresu opieki nad dziećmi, zdrowego odżywiania, pielęgnacji urody oraz aktualnych trendów w modzie. Jej celem jest wspieranie kobiet w codziennych wyzwaniach związanych z macierzyństwem i życiem rodzinnym oraz promowanie zdrowego stylu życia i pozytywnego podejścia do siebie i otoczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wspierać dziecko w chorobie nowotworowej
kolonie dla dzieci
aranżacja pokoju dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?

aranżacja pokoju dziecka