Jak się odżywiać, aby być zdrowym?

Każda osoba powinna mieć dopasowaną do siebie dietę, ponieważ wiele ludzi ma alergie i nietolerancje pokarmowe. Nie wszystko każdy może jeść. Poza tym potrawy muszą smakować, aby jedzenie było przyjemnością, a nie przymusem.

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne. Żeby być w formie i czuć się dobrze, należy przestrzegać odpowiedniej diety. Oczywiście, trzeba też ćwiczyć i zapewnić sobie należytą dawkę ruchu. Odżywianie dla zdrowia, jest w ostatnim czasie bardzo modne i coraz więcej ludzi przechodzi na zdrowy tryb życia. Zanim jednak zaczniemy układać sobie jadłospis, należy zapoznać się z rodzajami diet, warto zrobić szczegółowe badania i odwiedzić dietetyka.


Jaką dietę warto wybrać?


Interesująca jest warzywno-owocowa. Jak sama nazwa wskazuje, polega na jedzeniu głównie owoców i warzyw. Przyswajamy w ten sposób wiele witamin i minerałów. Dieta ta, jest polecana dla osób chcących schudnąć.
Coraz częściej wybierane, są diety wegetariańskie i wegańskie. Stosując takie diety, nie tylko dbamy o własne zdrowie, ale także o planetę, są one najbardziej ekologiczne. Dla sportowców, najlepiej dania z jaj, ryb, wołowiny, wieprzowiny, orzechów, owoców morza. Warto wybierać ciemne pieczywo, zamiast jasnego.


Należy również pamiętać, aby pić odpowiednią ilość wody. Statystycznie są to dwa litry dziennie, jednak najlepiej skorzystać z kalkulatora wyliczającego, ile powinniśmy pić płynów do danej masy ciała.
Co musimy ograniczyć, aby zacząć żyć zdrowo?
Z pewnością ilość spożywanych tłuszczy, fast foodów, słonych przekąsek, słodyczy. Zamiast słodkich soków, oranżad, coli, wybierać wody mineralne-najlepiej bez substancji słodzących i barwników. Ograniczyć picie kawy i alkoholu. Jeżeli osoba jest paląca, to jak najszybciej rzucić palenie.


O czym należy jeszcze pamiętać?


Dużym czynnikiem wpływającym, na nasz organizm jest sen i jego jakość. Zatem, aby żyć zdrowo należy się wysypiać, nie jeść nic dwie godziny przed spaniem. Tym bardziej słodkich lub tłustych dań. Najlepiej jak kolacja, jest lekkostrawna. Należy również pamiętać, aby nie pić alkoholu przed snem.


Żeby sprawie funkcjonować przez cały dzień, trzeba zjeść śniadanie. Najlepiej jak są to: dania z jaj, kanapki z warzywami, sałatki do tego może być herbata lub świeżo wyciskany sok, o ile mamy taką możliwość, na pewno zrezygnować z energetyków i soków ze sklepu.
Nie jeść, do śniadania żadnych słodkich przekąsek, np. batoników albo ciasteczek, ponieważ spowalnia to nasz metabolizm. Śniadanie to podstawa, musi być zdrowo. Na obiad mamy więcej możliwości. Najczęściej składa się on z zupy i drugiego dania. Warto czasami do niego wybierać kakao, ma ono wiele witamin i substancji odżywczych.


Podsumowanie

Wybranie odpowiedniej diety, nie jest trudne. Trzeba tylko zainteresować się tematem. Można przejrzeć propozycje jadłospisów w internecie. Poczytać rady specjalistów, a wiele takich znajdziemy. Udać się do lekarza, aby zrobić wszystkie badania i można działać. Zmiana stylu życia, może zacząć się od razu, tylko trzeba mieć motywacje i chęci. Warto odżywiać się zdrowo, przynosi to wiele korzyści.

Redakcja mamine.pl