Bycie dobrym rodzicem

Bycie rodzicem może być jedną najbardziej satysfakcjonujących i najcudowniejszych ról w Twoim życiu, jednak trzeba przyznać, że nie jest to bynajmniej łatwa rola. Nie ważne przecież, ile Twoje dziecko ma lat – Twoje zadanie nigdy się tak naprawdę nie kończy. Martwisz się o nie, dbasz, pomagasz mu przecież niezależnie od tego, czy jest maluchem, czy już pełnoletnim, dorosłym człowiekiem. Aby być dobrym rodzicem, musisz postawić na świadome rodzicielstwo, które wie, że dziecko potrzebuje czuć się kochane i dowartościowane, równocześnie ucząc je rozróżniania dobra od zła. Koniec końców, absolutnie najważniejszą rzeczą jest stworzenie odpowiedniej atmosfery, w której Twoja pociecha poczuje, że może się rozwijać i stawać się pewnym siebie, niezależnym i dbającym o siebie i innych, człowiekiem.

Podstawa dobrej relacji rodzic – dziecko

Najistotniejszym działaniem ze strony rodzica zawsze będzie miłość wobec dziecka. Dawaj ją swojemu dziecku, pozwalaj mu poczuć, że uczucia jakie względem niego żywisz przebijają wszystkie inne. Przytulenie czy buziak potrafią zasygnalizować dziecku, jak bardzo Ci na nim zależy, choć to przecież małe i zdawałoby się, niewiele znaczące, gesty. Nie przeceniaj więc nigdy wartości fizycznej bliskości, kiedy chodzi o więź z Twoim dzieckiem. Czasami pieszczoty, docenienie jego postępów, a nawet ciepły uśmiech, potrafią podnieść poczucie własnej wartości u dziecka, jego pewność siebie i ogólny nastrój. Nie oszczędzaj więc na tych prostych czynnościach, okazuj je dziecku najczęściej, jak to możliwe. Powtarzaj mu także, że je kochasz. Nie ważne, jak bardzo jesteś zdenerwowany, bo akurat zdarzyło mu się zbić Twój ulubiony wazon – dziecko powinno otrzymywać potwierdzenie Twojej miłości nie tylko w czynach, ale także w słowach. Pamiętaj, że miłość rodzicielska to miłość absolutnie bezwarunkowa – nie zmuszaj więc dziecka do tego, by było kimś, kim się nie czuje. Nie dawaj mu nigdy odczuć, że musi być inne, że musi zasłużyć sobie w jakiś sposób na Twoją miłość. Dawaj mu odczuć, że zawsze będziesz je kochać, niezależnie od tego, jakie jest i co robi. Pokazuj mu także, że to uczucia i doświadczenia w życiu są najważniejsze, nie pieniądze i rzeczy materialne.

Czy powinniśmy spełniać każde życzenie dziecka?

Dzieci lubią prezenty i nowe zabawki, ale mogą je one za bardzo rozpieszczać. Zajęci i zabiegani rodzice bardzo często o tym zapominają, ale kolejne zabawki nie zastąpią dziecku wartościowego czasu spędzonego z rodzicem. Dodatkowo nigdy nie zapewnią dziecku poczucia, że jest kochane i nie poświęcą mu uwagi – to potrafią zrobić jedynie rodzice. Dlatego świadomy i dobry rodzic zawsze znajdzie czas dla swojego dziecka, choćby dosłownie padał ze zmęczenia i nie miał już siły na wspólne zabawy. Ono ma prawo ich wymagać, co więcej, wcale nie musi brać pod uwagę wyczerpania rodzica, ponieważ zwyczajnie potrzebuje paru chwil spędzonych razem, przeczytania książeczki przed pójściem spać czy wspólnego celebrowania kolacji. Dobry rodzic zawsze będzie mieć to na uwadze i nawet mimo problemów i trosk, znajdzie moment na zabawę ze swoim dzieckiem.

Redakcja mamine.pl