Rzucanie palenia

Palenie to niepodważalnie jeden z najcięższych do porzucenia nałogów, jednak dokonujesz świetnego wyboru, rezygnując z zatruwania swojego organizmu nikotyną! Nie tylko poczujesz niemal natychmiast fizyczne zmiany w swoim ciele, kiedy rzucisz palenie, ale też drastycznie obniżysz sobie ryzyko zachorowania na choroby serca, raka płuc oraz przestaniesz narażać się na inne problemy zdrowotne.

Pierwsze kroki do życia bez dymu

Być może nie jest to pierwszy raz, kiedy próbujesz rzucić ten zgubny nałóg i dotychczas usiłowałeś zrobić to, stosując reklamowane powszechnie pastylki lub plastry, które miały zaspokoić Twój palący głód nikotynowy. Może to być do pewnego stopnia efektywnym posunięciem, jednak nie dla każdego będzie odpowiednie i nie na każdy organizm zadziała odpowiednio. Jeśli tak też właśnie było w Twoim przypadku i nie wiesz już sam, jak rzucić palenie, możesz optować za bardziej naturalnym rozwiązaniem. Z pewnością nie będzie łatwo, jednak z odpowiednim nastawieniem będziesz w stanie odmówić sobie kolejnego papierosa. Jak zatem się do tego zabrać? Przede wszystkim, przygotuj sobie prywatny plan działania. Ustal z samym sobą datę, od której w zupełności będziesz chciał zerwać z nałogiem. To zwiększy już na starcie szanse na Twój sukces. Wybierz jeden, konkretny dzień, w którym wiesz, że będziesz dość mocno zajęty, najlepiej, za tydzień lub dwa. Ustalenie daty jest świetnym sposobem na to, byś mógł się psychicznie i emocjonalnie przygotować na zmiany, jakie zamierzasz sobie zafundować. W tym czasie zapełnij swoją lodówkę zdrowymi przekąskami i usuń z mieszkania wszelkie przedmioty, które mogłyby Ci przypominać o paleniu. Daj też znać swojej rodzinie i znajomym o wyzwaniu, którego się podejmujesz – bliscy mogą pomóc Ci w trzymaniu się tego postanowienia i realizowaniu go, zwłaszcza w tych momentach, w których będzie Ci ciężko. Pamiętaj, że powinieneś dać sobie co najmniej pięć dni na przygotowanie się do wdrożenia planu rzucenia w życie. Zbyt długie przygotowania mogą również sprawić, że Twój plan spali na panewce, dlatego daj sobie około tydzień, maksymalnie dwa tygodnie na oswojenie się z nową sytuacją. Gdy zaś będziesz wypalać ostatniego papierosa, niech dotrze do Ciebie, że nigdy więcej nie wypalisz już żadnego.

Pamiętaj o motywacji przy rzucaniu palenia!

Przypominaj sobie o tym, powtarzaj to jak mantrę, aby Twój mózg oswoił się z tą wiadomością. Przyjmij też wsparcie od rodziny, przyjaciół czy współpracowników. Jeśli będą oni wiedzieli o Twoich staraniach rzucenia palenia raz na zawsze, będą starali się za wszelką cenę pomóc Ci dotrzymać słowa danego samemu sobie. Zakładasz, że możesz nie dać sobie rady i kiedy najdzie Cię ochota na „dymka”, możesz nie wytrzymać i zapalić? Poproś więc bliską Ci osobę, by dopilnowała, żeby tak się nie stało. Jeżeli natomiast jedna z najbliższych Ci osób również boryka się z problemem palenia, zasugeruj jej, byście spróbowali rzucić ten okropny nałóg razem! Wówczas Wasze szanse na powodzenie w tym dość trudnym przedsięwzięciu znacznie wzrosną, ponieważ będziecie się wzajemnie wspierać.

Redakcja mamine.pl