Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Masy plastyczne dla dzieci – w jaki sposób wspierają rozwój?

17 maja 2021 masy plastyczne

Próbując zorganizować pociechom czas spędzany w domu, wielu rodziców zastanawia się nad tym, jakie zajęcia będą zarówno atrakcyjne, jak i rozwijające. Korzystnym rozwiązaniem okazuje się zwykle możliwość wykonywania prac kreatywnych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj masy plastyczne dla dzieci. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego mogą okazać się wyjątkowo dobrym pomysłem?

Zalety wykorzystania mas plastycznych

Tworzenie kreatywnych prac przede wszystkim stymuluje wyobraźnię dziecka. Umożliwia również uwolnienie twórczej ekspresji. Tego typu pochłaniające zajęcia uczą koncentracji na zadaniu. Samodzielne wykonywanie prac wzmocni wiarę dziecka we własne możliwości. Tworzenie dzieł plastycznych w pojedynkę nauczy kilkulatka polegania na sobie i niezależności. Praca nad stworzeniem dzieła z innymi osobami wpłynie korzystnie na umiejętności współpracy. Ze względu na wszystkie te korzyści, umożliwienie dziecku artystycznego wyrażania siebie jest szczególnie istotne. Wykorzystanie mas plastycznych dla dzieci może mieć jednak jeszcze więcej zalet. To przede wszystkim wspaniałe ćwiczenie motoryki małej i sprawności manualnej. Ma również ogromny wpływ na budowanie świadomości ciała i przestrzeni. Miękkie masy poddające się formowaniu są również lubiane przez kilkulatków. Warto wiedzieć o tym, że masy plastyczne dla dzieci mogą mieć właściwości terapeutyczne i pomagać maluchom doświadczającym trudności z wyrażaniem emocji.

Jaką masę warto wybrać?

Poszukując artykułów z tej kategorii należy przywiązać szczególną wagę do tego, aby były w pełni bezpieczne dla pociech. Zwykle zaleca się proponować je dzieciom, które ukończyły już 3 lata. Kupowane masy plastyczne dla dzieci nie mogą być toksyczne i muszą posiadać odpowiednie atesty. Do najbardziej popularnych zalicza się plastelinę i ciastolinę. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie przyklejały się do ciała oraz nie brudziły rąk i ubrań. Wspomniane rodzaje mas zazwyczaj spełniają te wymagania. Dużą popularnością cieszy się również modelina. Polecana jest jednak starszym dzieciom, ze względu na konieczność początkowego zmiękczenia jej w dłoniach. Wśród mas plastycznych dla dzieci pojawiają się również takie produkty, jak piaskolina, piankolina, czy piasek kinetyczny. Warto wybierać produkty, które będą atrakcyjne dla pociech. Dobrym wyborem może być również wykorzystanie gliny rzeźbiarskiej. W tym przypadku często konieczny jest jednak nadzór rodziców, a masa może powodować zabrudzenia. Ze względu na szereg korzyści, masy plastyczne z pewnością będą dobrym wyborem.

Redakcja mamine.pl

Redakcja "Mamine" to polski portal internetowy, który skupia się na tematach związanych z lifestylem, macierzyństwem, dziećmi, zdrowiem, dietą, urodą oraz modą dla kobiet. Portal ten adresowany jest głównie do mam, przyszłych mam oraz wszystkich kobiet zainteresowanych prowadzeniem zdrowego i aktywnego życia oraz dbaniem o siebie i swoją rodzinę. Redakcja "Mamine" dostarcza czytelnikom praktyczne porady, ciekawe artykuły oraz inspiracje z zakresu opieki nad dziećmi, zdrowego odżywiania, pielęgnacji urody oraz aktualnych trendów w modzie. Jej celem jest wspieranie kobiet w codziennych wyzwaniach związanych z macierzyństwem i życiem rodzinnym oraz promowanie zdrowego stylu życia i pozytywnego podejścia do siebie i otoczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kolonie dla dzieci
aranżacja pokoju dziecka
zdrowie dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowie dzieci