Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak sprawdzić czy kolonie dla dzieci są bezpieczne?

18 sierpnia 2022 kolonie dla dzieci


Rodzice wysyłający swoje pociechy na kolonie często martwią się ich bezpieczeństwem. Oferta wyjazdów jest ogromna, więc łatwo jest nabrać wątpliwości, co do tego, który z wyjazdów będzie najlepszy. Jak sprawdzić, czy konkretne kolonie są bezpieczne? Skąd wiedzieć, że ich wybór to dobry pomysł?

Sprawdzanie opinii

Przede wszystkim należy poszukać opinii na temat konkretnych kolonii. W internecie na pewno będzie ich sporo. Można poszukać ich w wyszukiwarce, w mediach społecznościowych oraz na forach dla rodziców. Tam zwykle można znaleźć osoby, które z usług danej firmy korzystały w poprzednich latach. To właśnie tacy rodzice będą mieli najwięcej do powiedzenia o tym, czy organizatorzy kolonii dobrze wywiązali się ze swoich obowiązków i czy uczestnicy byli zadowoleni z udziału w koloniach. To świetny sposób na to, by dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak wyglądał wyjazd. Oczywiście opinii powinno się szukać przynajmniej w kilku miejscach, by mieć pewność, że będzie ona obiektywna. Z rodzicami można nawiązać rozmowę i zapytać ich o konkretne kwestie, które są szczególnie niepokojące lub budzą najwięcej wątpliwości. W ten sposób można oszczędzić sobie sporo nerwów. Jeśli już na tym etapie kolonie nie wydają się dobrym pomysłem, to można po prostu z nich zrezygnować lub nie zgłaszać na nie dziecka.

Sprawdzanie informacji na temat organizatora

Bardzo dobrze jest też pamiętać o sprawdzeniu samego organizatora. Powinien on mieć zarejestrowaną firmę, której dane powinny być dostępne w ogólnokrajowych bazach. Jeśli nie można znaleźć firmy w żadnej z baz, to należy traktować to jako poważne czerwone światło. Bardzo możliwe, że organizator kolonii działa nielegalnie. To zdecydowanie zwiększa ryzyko stracenia pieniędzy, zwłaszcza jeśli z różnych przyczyn wyjazd nie dojdzie do skutku. Należy się też zastanowić w takim wypadku, czy na pewno wszyscy opiekunowie na wyjeździe takiego organizatora będą mieli niezbędne kwalifikacje i kompetencje, by zajmować się dziećmi.

Sprawdzenie organizatora w MEN

Kolonie powinny być zarejestrowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej, tak jak te z https://www.kogis.pl/kolonie. Jeśli MEN o nich nie słyszał, to niestety, ale najprawdopodobniej ich organizacja jest nielegalna, a sam wyjazd może być niebezpieczny. By sprawdzić kolonie w MEN, należy zadzwonić lub wysłać wiadomość mailową do ministerstwa. Można też zdecydować się na telefon do wybranego kuratora oświaty, który także może udzielić odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące organizatora kolonii oraz posiadanych przez niego uprawnień. Każdy wyjazd kolonijny musi być zgłoszony do kuratorium oświaty. Jeśli tak się nie wydarzyło, to trzeba wiedzieć, że organizator jest niewiarygodny. To z kolei może łączyć się z tym, że podczas wyjazdu dzieci mogą nie mieć zapewnionej wystarczającej opieki. Zorganizowany wypoczynek dla dzieci lub młodzieży, jakim są kolonie czy obóz, mieszczą się w definicji imprezy turystycznej. Z tego powodu muszą spełniać wymagania określone ustawą o usługach turystycznych.

Redakcja mamine.pl

Redakcja "Mamine" to polski portal internetowy, który skupia się na tematach związanych z lifestylem, macierzyństwem, dziećmi, zdrowiem, dietą, urodą oraz modą dla kobiet. Portal ten adresowany jest głównie do mam, przyszłych mam oraz wszystkich kobiet zainteresowanych prowadzeniem zdrowego i aktywnego życia oraz dbaniem o siebie i swoją rodzinę. Redakcja "Mamine" dostarcza czytelnikom praktyczne porady, ciekawe artykuły oraz inspiracje z zakresu opieki nad dziećmi, zdrowego odżywiania, pielęgnacji urody oraz aktualnych trendów w modzie. Jej celem jest wspieranie kobiet w codziennych wyzwaniach związanych z macierzyństwem i życiem rodzinnym oraz promowanie zdrowego stylu życia i pozytywnego podejścia do siebie i otoczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kolonie dla dzieci
aranżacja pokoju dziecka
zdrowie dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowie dzieci