Jak dbać o paznokcie?

Zdrowe i zadbane paznokcie to wizytówka każdej eleganckiej kobiety. Delikatna płytka narażona jest jednak codziennie na urazy i na działanie szkodliwych detergentów. W jaki sposób dbać o paznokcie?

Dlaczego paznokcie się łamią?

Łamliwość paznokci może być powodowana przez nadmierny stres, a także przez nieodpowiednią dietę. Czasem za tą przykrą przypadłością stoją uwarunkowania genetyczne, których niestety nie sposób zmienić. Na szczęście odpowiednio dobrana dieta, a także regularne stosowanie odżywek i kosmetyków pielęgnacyjnych pozwolą skutecznie poprawić kondycję paznokci i zapobiec ich nadmiernej łamliwości.

Na łamliwość paznokci i na ich rozwarstwianie się wpływ ma między innymi dieta uboga w cynk, żelazo, krzem i witaminy z grupy B. Dodatkowe problemy mogą powodować duże wahania temperatury oraz suche lub zbyt wilgotne powietrze. Oczywiście niewłaściwy sposób piłowania paznokci, również może sprzyjać powstawaniu uszkodzeń na ich powierzchni. Osoby z delikatnymi paznokciami nie powinny zbyt często stosować silnych detergentów i innych gospodarczych środków czystości.

Dieta na ładne paznokcie

Odpowiednie składniki diety pozwolą wzmocnić strukturę paznokci, dzięki czemu staną się one bardziej odporne na pękanie. Zbalansowana dieta bogata w składniki odżywcze pozwoli także odpowiednio nawilżyć i odżywić płytkę paznokcia, która stanie się gładka i błyszcząca.

Nasiona słonecznika oraz pestki dyni to doskonałe źródło cynku i żelaza, których obecność w diecie wzmacnia paznokcie i poprawia ich wygląd. Mak i sezam zawierają natomiast mangan, magnez i fosfor, które także są wyjątkowo ważnymi składnikami pokarmowymi. Ich niedobór pozwoli również uzupełnić regularne spożywanie suszonych owoców.

Suplementy na zdrowe paznokcie

Aby cieszyć się pięknymi paznokciami, konieczne jest także regularne korzystanie z odpowiednich odżywek i olejków pielęgnacyjnych. Do zdrowej diety warto również wprowadzić specjalne suplementy na paznokcie, które pozwolą w krótkim czasie uzupełnić niedobór najważniejszych substancji odżywczych, które odpowiadają za kondycję paznokci.

Najlepiej sprawdzają się preparaty zawierające krzemionkę naturalną, a także aminokwasy siarkowe. Krzemionka może być uzyskiwana ze skrzypu lub z bambusa i wzmacnia strukturę płytki paznokcia, przeciwdziałając rozwarstwianiu się budujących ją warstw. Popularne w kosmetologii związki siarki stymulują natomiast regenerację zniszczonych paznokci, przyspieszając regenerację ich budujących je komórek.

Manicure na łamliwe paznokcie

Nawet najzdrowsze paznokcie na świcie potrzebują regularnych wizyt u kosmetyczki, która przeprowadzi odpowiedni manicure. Pielęgnacja paznokci niewprawioną ręką może przyczyniać się do ich osłabienia, a nawet powodować ich rozwarstwianie się. Doświadczona manicurzystka zajmie się paznokciami.

W przypadku domowej pielęgnacji należy natomiast pamiętać o piłowaniu paznokci tylko w jedną stronę. Malowanie paznokci powinno natomiast zostać poprzedzone nałożeniem na ich powierzchnię odpowiedniej odżywki.

Redakcja mamine.pl