Blog chmura tagów
Jak uszyć przytulankę słonia? 0
Jak uszyć przytulankę słonia?

2.03.2019 szyjemy w Płocku przytulanki dla dzieciaków przebywających na oddziale pediatrycznym w Szpitalu Świętej Trójcy.

Szyjemy wspólnie wraz z firmą Impall, które przywiezie do Płocka maszyny Juki. Szyjemy w Galerii Mazovia w godzinach 11.00-18.00. Każdy może przyjść (wystarczy pół godziny) aby własnoręcznie z nasza pomocą uszyć takiego przytulaka. Nawet nie musisz umieć szyć! Szycia spróbować mogą także dzieciaki - już 7-8 latki są w stanie z pomocą osoby dorosłej poszyć. 

To akcja dla wszystkich, ma na celu zachęcić do wyjścia z domu, pokazać że szycie na maszynie jest proste i przyjemne. A przede wszystkich ma pokazać, że warto robić drobne miłe rzeczy dla innych. 

Możesz także przygotować się do tego szycia. Dlatego publikuję mini tutoriale, które pokażą ci krok po kroku jak uszyć prostą zabawkę. Jeśli masz maszynę w domu - skorzystaj z tego poradnika i uszyj tyle maskotek ile chcesz i przyjdź wraz z nimi do Galerii 2.03 (sobota) aby poszyć z nami i przekazać nam swoje uszyte maskotki. 

 

JAK USZYĆ SŁONIA? 

 

I. POTRZEBUJESZ:

 

1. tkanina bawełniana. Na słonia potrzebujesz kawałek o wymiarach:60x25 lub 50x30 (słoń po wydrukowania ma wymiary ok. 30cm x 25cm, a potrzebujesz dwa)

Szyjemy wyłącznie z tkanin 100% bawełna, NOWYCH, pochodzących ze sprawdzonych źródeł, najlepiej z certyfikatami. Pamiętajcie, że szyjemy dla dzieci, także tych maluszków. Chcemy aby były to materiały dla nich bezpieczne. Jeśli nie wiesz, gdzie zakupić materiał a chcesz uszyć - napisz do mnie! biuro@mamine.pl Wybierajcie do szycia materiały kolorowe, w fajne wzorki, niech będzie radośnie i kolorowo.

 2. Wykrój. Zapisz poniższe dwa obrazki na dysku i wydrukuj. Zwróć uwagę na ustawienia drukarki, każdy powinien wydrukować się na jednej kartce A4. (Jeśli nie możesz pobrać poniższych plików, poszukaj wykrojów na stronie na facebooku TUTAJ

słoń cz 1

 

słoń cz. 2

 

3. Standardowo będziesz potrzebować maszyny do szycia, żelazka, nożyczek, nitki i igły oraz pisaka do rysowania na tkaninach. 

4. Kulka silikonowa do wypchania. Jeśli jej nie masz i nie chcesz kupować przez internet a lokalnie nie ma .... możesz kupić porządną poduszkę. Rozpruć i wypełnieniem ze środka wypełniasz swoje przytulaki. Tadam. 

5. Przyda się jeszcze córka do pomocy, ja mam. Mojego słonia ze zdjęć uszyła samodzielnie właśnie ona. Tosia lat 8. 

 

II. JAK ZABRAĆ SIĘ ZA SZYCIE??

 

1. Po wydrukowaniu dwóch części słonia, sklej obie kartki ze sobą. Sklej je tak, aby czarne kontury się stykały (patrz zdjęcia). Aby było ci łatwiej możesz przyciąć niezadrukowaną część kartki do brzegu konturów: 

Następnie wytnij kształt słonia. Jeśli chcesz możesz zrobić tak jak - wyciąć około cm więcej niż kontur. To będzie zapas na szwy. Możesz także wyciąć wyciąć dokładnie słonia bez zapasu. Wówczas wycinając z tkaniny musisz pamiętać aby wyciąć ten centymetr więcej. A jeśli tego nie zrobisz - twój słoń będzie po prostu mniejszy. 

2. Teraz czas na tkaninę. Tkaninę fajnie jest zdekatyzować przed szyciem (czyli po prostu uprać, wysuszyć i wyprasować). Pozbędziesz się chemii z tkaniny (a to ważne, bo szyjemy dla dzieci). Dzięki dekatyzacji materiał wykurczy się przed szyciem. 

Jeśli jest już gotowa, wyprasowana złóż kawałek tkaniny na pół tak aby prawa strona dotykała prawej lub lewa - lewej strony. Na wierzchu ułóż wykrój słonia. Przypnij szpilkami i wytnij (lub odrysuj na tkaninie a potem wytnij po śladzie). Tniesz od razu dwie warstwy tkaniny. 

UWAGA! Zwróć uwagę na wzór. Żeby nie był do góry nogami!! Zanim zaczniesz wycinać sprawdź dokładnie czy wzór ładnie się układa.  

 

Zwróć uwagę, że dwa wycięte elementy słonia są swoimi odpiciami lustrzanymi (patrz zdjęcie poniżej). Właśnie po to składaliśmy tkaninę. Jeśli będziesz wycinać oba słonie pojedynczo, pilnuj aby także były odbiciami lustrzanymi. Jeśli źle je wytniesz - nie będą do siebie pasować. 

 

 

3. Czas na szycie. Składamy  materiały PRAWĄ STRONĄ DO PRAWEJ, tak aby idealnie do siebie pasowały. Zaznacz sobie około 5 cm odcinek na brzegu w części która jest najbardziej prosta (u słonia to będzie .... pupa). To miejsce zostanie nie zaszyte, resztę słonia zaszyj, pilnując aby linia szycia biegła ok. 1 cm od brzegu tkaniny. Nie szyj bliżej - istnieje duże ryzyko że zrobi się dziura po wypchaniu. Pamiętaj 1 cm od brzegu!!!!! 

Teraz jest czas na wykorzystanie CÓRKI!! 

 

4. Po zszyciu musisz zrobić jeszcze jedną ważną rzecz. Na wszystkich łukach ponacinać (zrobić takie jakby ząbki - patrz zdjęcie poniżej). Uważaj żeby nie przeciąć linii szycia (ząbki niech się skończą ok. 2mm od linni szycia).  To spowoduje, że materiał nie będzie się w tych miejscach się marszczył. Zszyty słoń przed przewinięciem na drugą stronę ma wyglądać tak:

 

5. Teraz przez niezaszyty otwór wywiń na prawą stronę. Uprasuj dokładnie: 

7. Przez otwór włóż wypełnienie (kulkę silikonową). Włóż dość sporo, trochę się ubije podczas użytkowania. 

 

8. Pozostaje zaszyć otwór. Szyj szwem krytym. Jeśli nie wiesz jak - oto filmik.

 

 

I gotowy SŁOŃ: 

 

 

9. Jeśli nie jesteś w szyciu całkiem początkująca - możesz słonia nieco ulepszyć. Możesz uszyć dodatkowy ogonek, uszy, wyszyć oczy.... Osoby zaawansowane nie potrzebują instrukcji jak to zrobić, więc puśćcie wodze fantazji!

Pamiętajcie tylko, że słoń ma być BEZPIECZNĄ PRZYTULANKĄ dla małych dzieci. Nie może mieć naszytych drobnych elementów, które dziecko może np. oderwać i połknąć!!!!!!  Maskotki, które będą dla dzieci niebezpieczne, nie trafią do dzieciaków. Niech to także nie będą elementy drapiące, gryzące, chropowate itp. Raczej delikatna aplikacja. 

 

10. I tyle. Szyjcie tyle słoni ile dacie radę. W kolejnych postach - inne tutoriale na proste maskotki

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl