Blog chmura tagów
Jak uszyć przytulankę ptaszka? 0
Jak uszyć przytulankę ptaszka?

Tym razem, w ramach przygotowania do szycia w akcji "Płock szyje szpitalne pluszaki" , która odbędzie się już 2.03.2019 instrukcja JAK USZYĆ PRZYTULANKĘ W KSZTAŁCIE PTASZKA. 

To kolejny tutorial, który nawet osobie zupełnie początkującej da możliwość uszycia tej prostej przytulanki. 

 

Możesz uszyć dowolną ilość takich zabawek i przynieść je na naszą akcję, wszystkie przekażemy dla Szpitala Świętej Trójcy w Płocku, na oddział pediatryczny dla przebywających tam dzieciaków. 

 

 

 

JAK USZYĆ PTASZKA? 

 

I. POTRZEBUJESZ:

 

1. tkanina bawełniana. Na ptaszka potrzebujesz kawałek o wymiarach:................. (ptaszek po wydrukowania ma wymiary ok. ................., a potrzebne są 2 wycięte)

Szyjemy wyłącznie z tkanin 100% bawełna, NOWYCH, pochodzących ze sprawdzonych źródeł, najlepiej z certyfikatami. Pamiętajcie, że szyjemy dla dzieci, także tych maluszków. Chcemy aby były to materiały dla nich bezpieczne. Jeśli nie wiesz, gdzie zakupić materiał a chcesz uszyć - napisz do mnie! biuro@mamine.pl Wybierajcie do szycia materiały kolorowe, w fajne wzorki, niech będzie radośnie i kolorowo.

 2. Wykrój. Zapisz poniższe dwa obrazki na dysku i wydrukuj. Zwróć uwagę na ustawienia drukarki, każdy powinien wydrukować się na jednej kartce A4. (Jeśli nie możesz pobrać poniższych plików, poszukaj wykrojów na stronie na facebooku TUTAJ

 

chmurka2

3. Standardowo będziesz potrzebować maszyny do szycia, żelazka, nożyczek, nitki i igły oraz pisaka do rysowania na tkaninach. 

4. Kulka silikonowa do wypchania. Jeśli jej nie masz i nie chcesz kupować przez internet a lokalnie nie ma .... możesz kupić porządną poduszkę. Rozpruć i wypełnieniem ze środka wypełniasz swoje przytulaki. Tadam. 

5. Przyda się kawa.... ;)

 

II. JAK ZABRAĆ SIĘ ZA SZYCIE??

 

1. Po wydrukowaniu dwóch części wykroju sklej obie kartki ze sobą. Sklej je tak, aby czarne kontury się stykały (patrz zdjęcia). Aby było ci łatwiej możesz przyciąć niezadrukowaną część kartki do brzegu konturów: 

 

Następnie wytnij kształt ptaszka oraz jego dziób. Jeśli chcesz możesz zrobić tak jak - wyciąć około cm więcej niż kontur. To będzie zapas na szwy. Możesz także wyciąć wyciąć dokładnie bez zapasu. Wówczas wycinając z tkaniny musisz pamiętać aby wyciąć ten centymetr więcej. A jeśli tego nie zrobisz - twój ptaszek będzie po prostu mniejszy. 

 

2. Teraz czas na tkaninę. Tkaninę fajnie jest zdekatyzować przed szyciem (czyli po prostu uprać, wysuszyć i wyprasować). Pozbędziesz się chemii z tkaniny (a to ważne, bo szyjemy dla dzieci). Dzięki dekatyzacji materiał wykurczy się przed szyciem. 

Jeśli jest już gotowa, wyprasowana złóż kawałek tkaniny na pół tak aby prawa strona dotykała prawej lub lewa - lewej strony. Na wierzchu ułóż wykrój. Przypnij szpilkami i wytnij (lub odrysuj na tkaninie a potem wytnij po śladzie). Tniesz od razu dwie warstwy tkaniny. 

UWAGA! Zwróć uwagę na wzór. Żeby nie był do góry nogami!! Zanim zaczniesz wycinać sprawdź dokładnie czy wzór ładnie się układa.  

 

Zwróć uwagę, że dwa wycięte elementy ptaszka i dzioba są swoimi odpiciami lustrzanymi. Właśnie po to składaliśmy tkaninę. Jeśli będziesz wycinać oba części pojedynczo, pilnuj aby także były odbiciami lustrzanymi. Jeśli źle je wytniesz - nie będą do siebie pasować. 

 

3. Czas na szycie. Najpierw zszywamy DZIÓB. 

Składamy  materiały PRAWĄ STRONĄ DO PRAWEJ, tak aby idealnie do siebie pasowały. Zostawiamy nie zaszytą podstawę, pozostałe boki zaszywamy - linia szycia powinna przebiegać ok. 1 cm od brzegu materiału. Po przeszyciu dotnij rogi tak ja na poniższym zdjęciu.Dzięki temu po wywinięciu ma drugą stronę ładnie się wypchają. 

Przewróć na prawą stronę, uprasuj. Jeśli chcesz możesz o wypchać kulką, albo zostawić taki płaski.

Teraz czas na zszycie ptaszka. Jedną część wykroju ułóż na stole prawą stroną materiału na wierzchu. W części gdzie jest jego głowa ułóż wcześniej uszyty dziób. Ułóż go tak jak na poniższym zdjęciu pokazuje żółty kontur. Przypnij szpilkami a na to połóż drugą część wykroju, ale tym razem  prawą stroną tkaniny do dołu. ( czyli wykroje się dotykają prawymi stronami).   

 

Zaznacz sobie około 5 cm odcinek na brzegu w części która jest najbardziej prosta (w ptaszku to będzie dolna część w pobliżu ogona). To miejsce zostanie nie zaszyte, resztę zaszyj, pilnując aby linia szycia biegła ok. 1 cm od brzegu tkaniny. Nie szyj bliżej - istnieje duże ryzyko że zrobi się dziura po wypchaniu. Pamiętaj 1 cm od brzegu!!!!! 

 

 

4. Po zszyciu musisz zrobić jeszcze jedną ważną rzecz. Na wszystkich łukach ponacinać (zrobić takie jakby ząbki. Uważaj żeby nie przeciąć linii szycia (ząbki niech się skończą ok. 2mm od lini szycia).  To spowoduje, że materiał nie będzie się w tych miejscach się marszczył. Dodatkowo  musisz naciąć ostre kąty i wkroić w nich trójkąty (patrz zdjęcie powyżej). 

 

5. Teraz przez niezaszyty otwór wywiń na prawą stronę. Uprasuj dokładnie a następnie wypchaj. Przez otwór włóż wypełnienie (kulkę silikonową). Włóż dość sporo, trochę się ubije podczas użytkowania. 

 

6. Pozostaje zaszyć otwór. Szyj szwem krytym: kilka zdjęć oraz filmik jak to zrobić

 

 

7. Jeśli nie jesteś w szyciu całkiem początkująca - możesz ptaszka nieco ulepszyć. Możesz doszyć mu skrzydełka, nóżki ub wyszyć oczy.... Osoby zaawansowane nie potrzebują instrukcji jak to zrobić, więc puśćcie wodze fantazji!

Pamiętajcie tylko, że to ma być BEZPIECZNA PRZYTULANKA dla małych dzieci. Nie może mieć naszytych drobnych elementów, które dziecko może np. oderwać i połknąć!!!!!!  Maskotki, które będą dla dzieci niebezpieczne, nie trafią do dzieciaków. Niech to także nie będą elementy drapiące, gryzące, chropowate itp. Raczej delikatna aplikacja. 

 

8. I tyle. Szyjcie tyle słoni ile dacie radę. W kolejnych postach - inne tutoriale na proste maskotki

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl