Blog chmura tagów
Jak uszyć przytulankę chmurkę? 0
Jak uszyć przytulankę chmurkę?

2.03.2019 w Płocku święto szycia! Szyjemy przytulanki dla dzieciaków przebywających na oddziale pediatrycznym w Szpitalu Świętej Trójcy. 

Jeśli jesteś potrafisz już szyć (choćby na poziomie minimalnym) i masz maszynę w domu - możesz uszyć w domu więcej maskotek i 2.03 przynieść je do nas. Im więcej zbierzemy i uszyjemy tym więcej dzieciaków dostanie taki prezent w szpitalu. Sprawa jest więc poważnej wagi!! :D

Dlatego publikuję mini tutoriale, a w nich instrukcja jak krok po kroku uszyć prostą zabawkę. 

 

 

 

 

 

JAK USZYĆ CHMURKĘ? 

 

I. POTRZEBUJESZ:

 

1. tkanina bawełniana. Na chmurkę potrzebujesz kawałek o wymiarach:................. (chmurka po wydrukowania ma wymiary ok. ................., a potrzebne są 2 wycięte)

Szyjemy wyłącznie z tkanin 100% bawełna, NOWYCH, pochodzących ze sprawdzonych źródeł, najlepiej z certyfikatami. Pamiętajcie, że szyjemy dla dzieci, także tych maluszków. Chcemy aby były to materiały dla nich bezpieczne. Jeśli nie wiesz, gdzie zakupić materiał a chcesz uszyć - napisz do mnie! biuro@mamine.pl Wybierajcie do szycia materiały kolorowe, w fajne wzorki, niech będzie radośnie i kolorowo.

 2. Wykrój. Zapisz poniższe dwa obrazki na dysku i wydrukuj. Zwróć uwagę na ustawienia drukarki, każdy powinien wydrukować się na jednej kartce A4. (Jeśli nie możesz pobrać poniższych plików, poszukaj wykrojów na stronie na facebooku TUTAJ

 

chmurka1

 

chmurka2

 

3. Standardowo będziesz potrzebować maszyny do szycia, żelazka, nożyczek, nitki i igły oraz pisaka do rysowania na tkaninach. 

4. Kulka silikonowa do wypchania. Jeśli jej nie masz i nie chcesz kupować przez internet a lokalnie nie ma .... możesz kupić porządną poduszkę. Rozpruć i wypełnieniem ze środka wypełniasz swoje przytulaki. Tadam. 

5. Przyda się kawa.... ;)

 

II. JAK ZABRAĆ SIĘ ZA SZYCIE??

 

1. Po wydrukowaniu dwóch części chmurki, sklej obie kartki ze sobą. Sklej je tak, aby czarne kontury się stykały (patrz zdjęcia). Aby było ci łatwiej możesz przyciąć niezadrukowaną część kartki do brzegu konturów: 

 

 

Następnie wytnij kształt chmurki. Jeśli chcesz możesz zrobić tak jak - wyciąć około cm więcej niż kontur. To będzie zapas na szwy. Możesz także wyciąć wyciąć dokładnie bez zapasu. Wówczas wycinając z tkaniny musisz pamiętać aby wyciąć ten centymetr więcej. A jeśli tego nie zrobisz - twoja chmura będzie po prostu mniejsza. 

 

2. Teraz czas na tkaninę. Tkaninę fajnie jest zdekatyzować przed szyciem (czyli po prostu uprać, wysuszyć i wyprasować). Pozbędziesz się chemii z tkaniny (a to ważne, bo szyjemy dla dzieci). Dzięki dekatyzacji materiał wykurczy się przed szyciem. 

Jeśli jest już gotowa, wyprasowana złóż kawałek tkaniny na pół tak aby prawa strona dotykała prawej lub lewa - lewej strony. Na wierzchu ułóż wykrój. Przypnij szpilkami i wytnij (lub odrysuj na tkaninie a potem wytnij po śladzie). Tniesz od razu dwie warstwy tkaniny. 

UWAGA! Zwróć uwagę na wzór. Żeby nie był do góry nogami!! Zanim zaczniesz wycinać sprawdź dokładnie czy wzór ładnie się układa.  

Zwróć uwagę, że dwa wycięte elementy chmurki są swoimi odpiciami lustrzanymi. Właśnie po to składaliśmy tkaninę. Jeśli będziesz wycinać oba części pojedynczo, pilnuj aby także były odbiciami lustrzanymi. Jeśli źle je wytniesz - nie będą do siebie pasować. 

 

3. Czas na szycie. Składamy  materiały PRAWĄ STRONĄ DO PRAWEJ, tak aby idealnie do siebie pasowały. Zaznacz sobie około 5 cm odcinek na brzegu w części która jest najbardziej prosta (chmurka ma prosta podstawę i to tam zaznacz). To miejsce zostanie nie zaszyte, resztę zaszyj, pilnując aby linia szycia biegła ok. 1 cm od brzegu tkaniny. Nie szyj bliżej - istnieje duże ryzyko że zrobi się dziura po wypchaniu. Pamiętaj 1 cm od brzegu!!!!! 

 

4. Po zszyciu musisz zrobić jeszcze jedną ważną rzecz. Na wszystkich łukach ponacinać (zrobić takie jakby ząbki. Uważaj żeby nie przeciąć linii szycia (ząbki niech się skończą ok. 2mm od lini szycia).  To spowoduje, że materiał nie będzie się w tych miejscach się marszczył. Dodatkowo  musisz naciąć ostre kąty i wkroić w nich trójkąty (patrz zdjęcie). 

 

5. Teraz przez niezaszyty otwór wywiń na prawą stronę. Uprasuj dokładnie a następnie wypchaj. Przez otwór włóż wypełnienie (kulkę silikonową). Włóż dość sporo, trochę się ubije podczas użytkowania. 

 

8. Pozostaje zaszyć otwór. Szyj szwem krytym: kilka zdjęć jak to zrobić (lub poszukaj filmiku)

 

 

9. Jeśli nie jesteś w szyciu całkiem początkująca - możesz chmurkę nieco ulepszyć. Możesz doszyć jej nogil ub wyszyć oczy.... Osoby zaawansowane nie potrzebują instrukcji jak to zrobić, więc puśćcie wodze fantazji!

Pamiętajcie tylko, że to ma być BEZPIECZNA PRZYTULANKA dla małych dzieci. Nie może mieć naszytych drobnych elementów, które dziecko może np. oderwać i połknąć!!!!!!  Maskotki, które będą dla dzieci niebezpieczne, nie trafią do dzieciaków. Niech to także nie będą elementy drapiące, gryzące, chropowate itp. Raczej delikatna aplikacja. 

 

10. I tyle. Szyjcie tyle słoni ile dacie radę. W kolejnych postach - inne tutoriale na proste maskotki

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl