Blog chmura tagów
Jak uszyć Workoplecak - tutorial 0
Jak uszyć Workoplecak - tutorial

 

Modny i wygodny: workoplecak. Szyją go wszyscy, a ci którzy szyć nie potrafią - kupują. Generalnie .... wstyd nie mieć ;) Przygotowałam dla was tutorial: jak uszyć workoplecak.

 

Workoplecak nie jest zbyt skomplikowany w szyciu, można go uszyć nawet nie mając wcześniej zielonego pojęcia o szyciu. Na warsztatach w mojej pracowni PITUPITU workoplecaki szyły wspólnie mamy z dziećmi, które nigdy wcześniej nie siedziały przy maszynie. W 2 godziny poradziły sobie fantastycznie. 

Z czego uszyć?

Z czego uszyć? Hm, tak na prawdę uszyć można z każdej tkaniny, ale najlepiej będą się tu sprawdzać tkaniny gęsto tkane, niezbyt sztywne i grube:

 • zdecydowanie odradzam dzianiny (będzie się wyciągał),
 • a bardzo polecam: grubsze płótna bawełniane (byle nie tkaniny z przeznaczeniem na pościel)
 • a nawet lniane,
 • modny obecnie poliester wodoodporny,
 • grubszy ortalion (może się nieco ślizgać pod stopką, to trochę utrudni szycie),
 • super szyje się surówkę bawełnianą.

 Prezentowany na zdjęciu workoplecak powstał z poliestru wodoodpornego oraz poliestrowej podszewki kaletniczej (w wyglądzie i właściwościach zbliżona do ortalionu). Wystarczy kawałek o długości 50cm (często sklepy dają możliwość kupna materiałów po pół metra). Potrzebujecie jeszcze sznurka na szelki - u mnie to sznurek bawełniany, wy wybierzcie dowolny.  

 Oprócz materiału potrzebne będą:

 • maszyna do szycia. Ja szyłam na mojej ukochanej JUKI HZL F-300
 • nożyczki
 • centymetr lub długa linijka
 • szpilki
 • pisak krawiecki

 

 Wykrój

Wykrój tym razem łatwo odrysować samemu. Składa się w sumie z .... 4 prostokątów:

 1. główna część worka powstaje z dwóch prostokątów o wymiarach: wysokość 50cm, szerokość 40cm. Jeśli chcecie szerszy lub wyższy (albo mniejszy) - po prostu dostosujcie te wymiary.
 2. mój worek ma u góry wszyte dwa panele, z których powstają tunele na wciągnięcie sznurka. Te paski mają wymiary: szerokość 38cm wysokość 10cm. Szerokość powinna być o 2 cm mniejsza niż szerokość prostokątów, z których powstaje worek (u mnie to było 40cm). Jeśli więc twój worek ma inny wymiar - dostosuj także szerokość tego paska (wysokość 10cm niech zostania taka sama) -
 3. potrzebujesz jeszcze dwa sznurki o długości ok. 1,5 m każdy (chyba, że jesteś bardzo wyyysoką osobą lub lubisz gdy twój plecak jest bardzo nisko - wtedy przygotuj dłuższe)
 4. sznurki na dole worka u mnie chowają się zamontowanych metalowych oczkach. Do ich założenia potrzebna jest napownica - jeśli jej nie masz potrzebujesz jeszcze dwóch krótkich sznurków, z których powstaną troczki (dł. ok. 10cm.)

 

 

 

 Wycinając zwróć uwagę na układ wzoru. Kiedyś zdażyło mi się na szybko wycinać wykrój z tkaniny o dużym wzorze w zebry, po wycięciu zauważyłam, że ucięłam wszystkim zebrom głowy a zostały same .... pupy.

 

Instrukcja szycia workoplecaka

Krok 1

Jako wprawkę obszyjemy małe prostokąty. Ich szerokość to 38 cm a wysokość 10cm. Weż pierwszy z nich, połóż lewą stroną na wierzchu i zawiń krótszy bok na szerokość 1 cm, a następnie jeszcze raz na 1 cm. Przeszyj po podwinięciu. Zrób tak z każdym krótszym bokiem - czyli 4 razy. Otrzymasz taki efekt (prostokąty będą teraz miały długość ok. 34cm):

 

Krok 2

Ustal, gdzie będzie dół twojego worka. Odmierz 6 cm od dołu i zaznacz na prawej stronie po bokach. Przygotuj krótkie kawałki sznurka, złóż je na pół. Duże prostokąty ułóż przed sobą jeden na drugim, tak aby stykały się lewymi stronami (prawa strona ma być na wierzchu i od spodu dotykać stołu). Złożone sznurki włóż pomiędzy dwie warstwy w miejscu, które przed chwilą zostało wyznaczone. Pętelka powinna wystawać na ok. 3,5 cm od brzegu tkaniny, a końce sznurka powinny być schowane do środka, pomiędzy dwoma warstwami materiału. Przypnij sznurek szpilkami.

Ustaw odpowiedni ścieg prosty i zszyj 3 boki - górę worka pozostawiasz niezaszytą. Szyjesz po prawej stronie ok. 0,5 cm od brzegu. Tym szwem przyszywasz także troczki.  

 

 

 

 

Krok 3

Przewróć worek na lewą stronę, ładnie wyprostuj szwy i narysuj linie w odl. 8mm od brzegu (na 3 zaszytych bokach): To będzie linia drugiego szwu.

 

Taki szew nazywa się szwem francuskim. Po zaszyciu powstaje tunel, w którym ukryte są brzegi materiału, dzięki temu nic nie będzie się strzępić. Jeśli po zaszyciu przewrócisz worek ponownie na prawą stronę nie powinny być widoczne nieobszyte krawędzie. A jeśli odrobina wystaje? To oznacza, że drugi szew poprowadzony został zbyt blisko brzegu. Nic się nie martw, przeszyj jeszcze raz parę milimetrów dalej. Uwaga, zszywając boki pilnuj troczków, aby nie zaszyć ich przez przypadek - one muszą wystawać.  

 

 

Krok 4

Uformuj dno. Wywróć worek na lewą stronę. Rogi złóż jak na rysunku i w odległości 4 cm od wierzchołka narysuj linię szycia.

 

To samo zrób z drugiej strony i przeszyj.

 

 

Krok 5

Górę worka należy podwinąć podwójnie na 1 cm (zawijamy 1 cm do środka i ponownie na 1cm) a następnie przeszyć:

Teraz czas na wszycie tunelu. Przygotuj mniejsze prostokąty. Podwiń długie brzegi na szerokość 1 cm i przypnij szpilkami a następnie prostokąt złóż na pół wzdłuż długiego boku. Pomiędzy dwie warstwy materiału włóż górny brzeg worka jak na rysunku:

Przypnij szpilkami, uważaj aby spiąć ze sobą 3 warstwy!!! Przeszyj po linii wyznaczonej przez szpilki. To samo zrób z drugiej strony i twój worek jest uszyty.

Teraz czas aby wciągnąć sznurki. Ułóż worek przed sobą, przy pomocy agrafki przeciągasz sznurek przez tunel na wierzchu, zaczynając od prawej strony, następnie przeciągasz przez tunel pod spodem od lewego brzegu do prawego. Oba końce sznurka wychodzą z tuneli po prawej stronie. Jeden koniec przełóż przez troczek na dole i zwiąż ze sobą oba końce. Drugi sznurek wciągnij tak samo, ale z lewej strony.

Gotowe!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl