Jak można chronić drewno przed owadami?

Drewno jest jednym z najcenniejszych surowców naturalnych, używanym na całym świecie do produkcji domów, mebli, narzędzi, a w końcu i do celów opałowych. Tym co może zagrażać drewnu jest wilgoć oraz towarzyszące jej szkodniki – najczęściej owady. Ich działalność może być destrukcyjna dla drewna, sprawiając że tracić będzie ono swoje pierwotne właściwości. Owady drążące wewnątrz drewna tunele, obniżają jego wytrzymałość mechaniczną, a jednocześnie sprawiają że drewno staje się mniej kaloryczne, a tym samym traci swoją wartość energetyczną i nie nadaje się do celów opałowych. Jak zatem można sobie radzić z owadami i chronić drewno przed nimi?

Impregnacja drewna

Jedna z najstarszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod polega na impregnacji drewna specjalnymi środkami. Mogą one mieć działanie owadobójcze i grzybobójcze. Taka impregnacja jest szczególnie polecana w przypadku drewna konstrukcyjnego, używanego np. do budowania więźby dachowej lub wiat. Jakakolwiek utrata wytrzymałości na skutek działalności owadów, może doprowadzić do poważnej katastrofy.

Nakrywanie drewna

Innym sposobem na ochronę drewna przed owadami jest nakrywanie go specjalnymi siatkami. Metoda ta jest często stosowana przez leśników w celu zabezpieczenia drewna przed pospolitymi kornikami. Istotne jest to aby siatka miała bardzo drobne oczka, przez które owady się nie prześlizgną, a drewno było nią bardzo dokładnie owinięte, również od spodu. Siatka taka nie ogranicza procesu wentylacji i schnięcia drewna, jednak stanowi skuteczną barierę przed różnego rodzaju owadami.

Ptaki przeciwko owadom

Kolejna metoda na ochronę drewna przed owadami to wykorzystanie broni, którą daje nam natura. To wykorzystanie dedykowanych środków, które daje nam natura. Chodzi oczywiście o wybrane gatunki ptaków, które żywią się owadami. Można je nazywać leśnymi doktorami, które dbają o kondycję drzew i drewna. Jak ściągnąć takie ptaki w swoją okolicę? Przydatne mogą być wybrane gatunki roślin, tworzące naturalne środowisko bytowania takich ptaków. Z owadami w drewnie można również walczyć przy pomocy specjalistycznych firm. Jest to jednak nieco droższa metoda, do której na pewno przyda się szybka gotówka. Jeśli jednak czas odgrywa dużą rolę i nie ma innych możliwości zwalczania owadów, wydaje się to najlepszym rozwiązaniem. Szybka gotówka to internetowa pożyczka, której maksymalna wysokość może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych! Co zrobić aby ją dostać? Najlepiej wypełnić formularz online umieszczony na stronie firmy pożyczkowej.

Redakcja mamine.pl